3 DŮVODY, PROČ JE AUSTRÁLIE BOŽÍ

Už jste se někdy rozhodli odcestovat fakt daleko? My ano. Je to už víc než rok, co jsme se s mým partnerem rozhodli odletět do Austrálie. Na podzim loňského roku jsme si tohle přání vyplnili a vyrazili do Sydney. 

Možná by bylo všechno snažší, kdybychom cestovali sami. My se ale rozhodli odletět i přes velký strach, co nás čeká. Naše Sára měla v té době 4,5 roku. 

Rozhodně jsme ji z našich plánů nevynechávali a poctivě vysvětlovali vše, co nás jenom napadlo v souvislosti s takovou změnou. 

Znamenalo to opustit rodinu, práci, školku, přátele…Naštěstí Sára je jako pozitivní sluníčko, na všechno se těšila a ze všeho nejvíc na klokany.

1. KAFE!

První důvod, proč je Austrálie boží, je čistě můj.

Miluju kafe. Teplý, studený, hořký, kapučíno, latté… Je všude. Kamkoli se vydáte, narazíte na malou kavárničku nebo stánek, kde vám dají kávu take away, přihodí sušenku a navrch zdarma přidají úsměv.

Nevím, čím to je, ale fronty na cokoliv tu nepotkáváme. Takže vybranou velikost kelímku (samozřejmě s obsahem) máte za 2 minuty v ruce, to vše za krásné $4 (no dobře, když si do něj chcete nechat dát příchuť, tak i $4,5). Všechno je tak nějak plynulé, na pohodu, nevypadá to, že by někdo spěchal. Nejlepší na tom je, že ta káva je fakt super!

2. ZÁCHODY

Pokud jste jako já, první, co hledáte, když navštívíte nové místo, jsou záchody. Nerada někam jdu, aniž bych věděla, kam si v případě nouze odskočit. Tady se mi to skoro nikdy nestane 🙂 Jsou skoro na každém rohu! Jakože fakt. U každého hřiště, v každém obchodě, u každé pláže.

Čisté, vždy s dostatečnou zásobou krásně měkkého toaleťáku a zdarma! Ještě jsem snad nenarazila na záchod, který by byl v takovém stavu, aby se na něj člověk bál vlézt.

Při takové frekvenci lidí, která tu v Sydney žije, je to až s podivem a o to víc skvělý.

3. A CO DĚTI? MAJÍ SI KDE HRÁT?

Podle lidí, se kterými jsme tu mluvili, je prý Austrálie úžasné místo pro děti a důchodce. S tím důchodem zatím moc nevím, ale pro děti je tohle z mého pohledu ráj na Zemi. 

Děti jsou tu vnímány jako štěstí.

Když se vám dítě vzteká, nikdo na vás nevrhá znechucené pohledy typu: “už s tím spratkem něco dělej!”

Naopak. Všichni se na vás usmějí a nabídnou vám pomoc.

Pokud jdete na nákup, při vstupu do obchodu jsou vždycky košíky s ovocem, které si dítě může zdrama vzít (dobrý způsob, jak mu zacpat pusu a funguje to 🙂 ). Většinou je v nabídce hruška, banán a jablko.

 V autobusech ani na zastávkách vás s dítětem nenechají stát, v restauraci dostane při čekání na jídlo pastelky a omalovánky…

Hřiště tu najdete opravdu všude, mnoho z nich je zastíněno plachtou. A ve většině případů je tu i pítko, takže se hned po příchodu na hřiště nemusíte otočit k odchodu, protože jste si doma zapomněli vodu. 

A CO DÁL?

Teď je tu léto. Skoro každý den se chodíme koupat v moři a hrajeme si venku. Když vyjdete ven, můžete cítit vůni jasmínu a slyšet papoušky. Od moře fouká, takže i když tu je někdy vedro, dá se to snést (ovšem ne bez opalovacího krému SPF 50).

Uvidíme, jak dlouho se ještě zdržíme. Austrálie patří k nejdražším zemím na světě. Ale pokud tu člověk má možnost pracovat, dá se tu krásně žít. 

A s dětmi je tu na hraní spousta míst.

A propo – jsme tu tři měsíce a klokana jsme ještě neviděli!

Zdeňka Pospíšilová
Miluji hry a užívám si je. Mou vášní je organizovaní her pro děti a plánování oslav. Pomáhám druhým rychle a snadno udělat den veselejší a hravější. Můj příběh si můžete přečíst zde >>