FERDA A JEHO MOUCHY

Jeden ze svátků, které mám obzvlášť ráda, je Mezinárodní den dětské knihy. Je to den, kdy můžu koupit další dětskou knížu do sbírky a nemám při tom tak neodbytný pocit, že už ZASE kupuju další knihu. 

Mezinárodní den dětské knihy se slaví už několik desítek let a připadá každoročně na 2. dubna. Právě v tento den se totiž narodil známý dánský spisovatel a pohádkář Hans Christian Andersen. 

Cílem je samozřejmě přivést děti ke čtení. Právě knihy můžou skvěle podněcovat dětskou fantazii. V České republice se můžeme setkat s mnoha projekty podporující dětskou knihu, např. projekt Celé Česko čte dětem.

Některé knihovny též pořádají odpolední čtení pro děti, nebo každoročně Noc s Andersenem. 

A i když jsem za poslední rok zase nakoupila mnoho knih, tak za “TUHLE PROSTĚ MUSÍME DOMA MÍT” považuji Ferdu a jeho mouchy. Je určená dětem mezi 4 a 8 lety.

Máme ji doma už skoro dva roky a pořád se k ní vracíme. Je to knížka pohádek zaměřená na rozvoj emoční inteligence u dětí. Hlavním hrdinou je žabák Ferda a jeho kamarádky mouchy, které představují jednotlivé emoce. Ferda se setkává s různými situacemi ze života, které jsou typické i pro děti v předškolním a mladším školním věku. 

Pohádka se vždy věnuje jedné z emocí a každou z nich doplňují otázky a aktivity, s touto emocí spojené.

K této knize dostanete navíc plyšovou hračku žabáka Ferdy, 8 much (emocí), kterými jsou Radost, Hněv, Smutek, Důvěra, Žárlivost, Strach, Zvědavost a Osamocení a v neposlední řadě mucholapku, na kterou můžete mouchy přilepit. Pokud tedy zrovna některá nelítá kolem Ferdy. 

Ferda má totiž v puse opravdu pevný suchý zip, který najdete i na každém muším zadečku, takže můžete snadno vyjádřit, jakou náladu zrovna žabák má a mouchu mu do pusy přilepit. 

Knížka je opravdu nádherná, na křídovém papíře, má 137 stran a najdete v ní 16 příběhů. Rodiče i děti přímo vybízí ke konverzaci. Každé z emocí se tu věnují dva příběhy. Na začátku se nám představí městečko Emušákov. Městečko plné odložených plyšových hraček. Každý plyšák v Emušákově dostane svoji novou rodinu – maminku a tatínka, někdy i sourozence. Všichni tu prožívají příběhy plné emocí jako ve skutečném světě. 

 

A přesně tak se sem dostal i Ferda, jen nepřišel sám. Spolu s ním se k rodičům nastěhovaly i mouchy, které vyjadřují jeho pocity. Hned v úvodu knihy se nám všechny mouchy představí, u každé z nich je tu napsaný krátký popis. 

Jednotlivé příběhy jsou rozděleny barevně, vždy v barvě té které mouchy. Radost má barvu oranžovou, Zvědavost modrou… Na boku stránek najdeme otázky pro děti i různé aktivity, u kterých se předpokládá, že se dítě zapojí. 

Autorky doporučují vždy jen jeden příběh denně. Souhlasím. Navíc je fajn si o něm potom jen tak povídat, nechat ho usadit a doznít. A v následujících dnech se k němu občas vracet, když se zrovna podaří prožitou situaci spojit s příslušnou emocí. 

K Ferdovi existuje i druhý díl, pro starší děti: Ferda v tom zase lítá (od 6 do 10 let). Ten máme tady a je stejně skvělý jako díl první. Ale o tom až zase příště 🙂

PS: co se týká ceny, ano, je poněkud vyšší. Ale opravdu jsem přesvědčená o tom, že každá vynaložená koruna stojí za to! Takže, jděte do toho a užijte si nádherný den s knihou.

O Emušákově a Ferdovi si můžete více přečíst na webu SCIO.

 

Zdeňka Pospíšilová
Miluji hry a užívám si je. Mou vášní je organizovaní her pro děti a plánování oslav. Pomáhám druhým rychle a snadno udělat den veselejší a hravější. Můj příběh si můžete přečíst zde >>