Gamebook 2 v 1

Znáte gamebook? Je to napůl kniha a napůl hra – pro tento druh příběhu se tedy vžil anglický název gamebook. Základním principem je, že děj je rozčleněn na kratší číslované úseky, které dohromady tvoří příběh.

Čísla však nejdou po sobě. Na konci každého úseku najdete odkazy, kam budete pokračovat dál. Takže záleží na vašem rozhodnutí, jakým směrem se bude příběh odvíjet.

U některých knih je potřeba i klasická kostka, která rozhodne o dalším postupu, jindy ani nedostanete možnost volby a příběh vás prostě někam pošle a vy můžete jen žasnout, kam jste se to dostali.  

Protože miluju hry a neméně knihy, tohle je dokonalá kombinace. Kdysi dávno, jako teenager jsem takovou knihu měla doma. Když jsem tedy před časem náhodně narazila na slovo gamebook, hned jsem začala pátrat na internetu, který bych si mohla pořídit.

Primárně jsem knížku chtěla pro sebe, ale pak jsem objevila takovou, která je psána stylem pro děti (takže vám nikdo neusekne hlavu, neuhoříte ani vás neumlátí netopýři).

Doufala jsem, že Sára z ní bude stejně nadšená jako já – a nespletla jsem se. Moc ji baví, že se může sama za sebe rozhodnout, kterou cestou se vydá. A já mám radost dvojnásobnou. 

Co budete kromě knížky ještě potřebovat?

Tužku a papír. Je dobré si zapisovat, kde přesně jste skončili. Možná si myslíte, že je to zbytečné, ale najednou si budete chtít odskočit, napít se, nebo na vás někdo promluví a… Kam že jsem to měla jít? Bylo to Č6, nebo D7? Věřte mi, je lepší si to psát – vlastní zkušenost 🙂

Někdy je také třeba si zapsat, jaké předměty máte sebou, co jste si nakoupili, nebo jaké jsou vaše vlastnosti. 

V gameboocích pro dospělé někdy navíc používáte kostku, zapisujete si počet životů, nebo bodový stav zdraví, nálady apod. 

U prvotiny autorky Lenky Moravcové s názvem Mořský svět / V duhové kouli se vám dostane do ruky kniha 2 v 1.

Je vhodná pro malé děti, i pro ty, které ještě neumí číst (samozřejmě za předpokladu, že jim chcete číst vy). My se Sárou začali s tímto gamebookem v jejích 5ti letech, autorka sama knihu doporučuje od cca 7 let.

Jedná se o krátká dobrodružství, která pobaví a zároveň nezaberou tolik času, aby byla moc dlouhá a dítě se začalo nudit. Můžete ji číst doma i v parku. Protože je tahle knížka ve formátu A5 a navíc příjemně lehoučká a skladná, můžete ji vzít sebou i na cesty. Třeba do vlaku na ukrácení dlouhé chvíle je super. 

Kniha první – Mořský svět

Čeká vás školní výlet do Mořského světa. “Náhodou” se stane, že se ocitnete v akváriu proměníte v malinkou mořskou rybku… a hra může začít… 

Potkáte další rybí kamarády. Bude na vás číhat i nebezpečí v podobě žraloka, chobotnice, nebo bahna. A ponořit se do smradlavého jezírka? Nu, i to je někdy potřeba, abyste se zachránili.

Tahle kniha je krásné a jednoduché seznámení s gamebookem.

Kniha druhá – V duhové kouli

Je krásný, slunečný den a užíváte si svůj čas na zahradě. Když najednou – “JAU!”  Něco vás píchne do nohy… Tak se stane, že se setkáte se skřítkem jménem Jax. Ztratil svou kouzelnou lucerničku a nemůže se vrátit domů do skřítčího světa (ten je popsaný v další knize s názvem V tajemné moci jantaru, o té třeba někdy příště).

Bude záležet na vás, jestli skřítkovi pomůžete, nebo ne (předpokládá se, že ano – proč jinak byste tu knížku četli, že?). I tady na vás bude číhat nebezpečí v podobě obřího slimáka, nebo hladových mravenců. Za svou statečnost si odnesete dobrý pocit z toho, že jste někomu pomohli a můžete se cítit jako hrdina 🙂

Kniha je psaná jednoduchým způsobem pro děti, při které zažijete nejedno hezké dobrodružství (při další hře mohou být vaše rozhodnutí jiná, takže prožijete příběh mnoha různými způsoby). 

Autorka začala knihy psát před mnoha lety, ale první z nich byla vydaná až v roce 2017. Od té doby má na kontě kromě této další 3 vydané knihy: 

📕 Po stopách plamenů

📗 V tajemné moci jantaru

📘 Dobrodružství jezerních skřítků

Na webu Lenky Moravcové naleznete ukázky knih, pravidla hry, případně opravy nalezených chyb ze dříve vydaných knih (v následujících vydáních se již neobjevují). 

Z osobní zkušenosti s autorkou chci říct, že skvěle reaguje na emaily a snaží se při zpracování objednávky vyjít vstříc. Zrovna tenhle týden za námi Dobrodružství jezerních skřítků doletí přes oceán až do Sydney. 

Takže pokud ještě váháte nad vánočními dárky, tohle je jeden tip pro kluky i holky. 

O autorce

Lenka je učitelka a maminka tříletého syna. Ve volném čase kromě psaní ráda čte, točí s poi (ohnivými koulemi) a je celoživotní příznivkyně skautingu.

Skvělá zpráva nakonec

Lenka po Novém roce vydává další, v pořadí již pátý gamebook s názvem Záhady v ZOO, která je URČENÁ PRO PRVŇÁČKY! Velké písmo, spousta obrázků, omalovánek, bludišť a různého tužkohraní! 🙂

Přeji nám všem krásné čtení/hraní

 

Zdeňka Pospíšilová
Miluji hry a užívám si je. Mou vášní je organizovaní her pro děti a plánování oslav. Pomáhám druhým rychle a snadno udělat den veselejší a hravější. Můj příběh si můžete přečíst zde >>