Geocaching

Geocaching. Zábava, které se příležitostně věnuji už několik let. Začala jsem s ním, když měla Sára něco přes rok a já jsem v době mateřské potřebovala zažívat i něco jiného, než přebalování a vaření kašiček. 

Zmínku o něm jsem náhodou zahlédla v televizi a hned jsem začala hledat, co to vlastně je, protože se zdálo, že to ty lidi v pořadu fakt baví 🙂

Geocaching je hra, která kombinuje turistiku a zábavu. S pomocí navigačního systému GPS hledáte ukrytou schránku (tzv. cache čtěte: [keš]), o níž jsou známy její zeměpisné souřadnice. 

A protože hry jsou můj život, hledání pokladů k tomu rozhodně patří. 

Geocaching vás zavede do míst, kam by vás někdy ani nenapadlo se podívat. Jedná se o celosvětově známou hru, takže kešky můžete hledat jak u nás v Česku, tak i všude po světě.

Když jsme v roce 2018 odjeli do italského městečka Caorle, za týden jsme zvládli vysbírat všechny v široko dalekém okolí (a pravda, pak už jsem se tam začala trošku nudit). 

Kešky mají to kouzlo, že kolem nich můžete každý den chodit a ani o tom nevíte. Nebo vás zavedou do hlubokého lesa k opuštěné kapličce, kam se prodíráte trním, protože podle kompasu už je to “přece jenom kousek” a obcházet to fakt nebudete! (A potom zjistíte, že pohodová cesta k ní vede jen asi 30m vedle, safra!). 

Takže, pokud už jsem vás už trošku nalákala, chcete si to vyzkoušet a stát se “kačerem”, jdeme na to.

První krok

Zaregistrujte se na www.geocaching.com

Předem si rozmyslete svůj nick (přezdívku), protože vás bude provázet celou dobu 🙂

Druhy keší (aneb račte si vybrat)

Traditional Geocache (“Tradička”) – nejběžnější typ kešky. Fyzická schránka se nachází přímo na zadaných  souřadnicích. 

Multi-Cache (“Multina”) – skládá se minimálně ze dvou zastávek. V popisu většinou najdete postup, jak se pomocí tzv. stage (zastávek) dostanete až k finálce. Výpočet uložení keše je často ve formě dosazení zjištěných číselných indicií do vzorce.  

Mystery Cache (“Mysterka”) – narozdíl od tradičky ji většinou nenajdete na výchozích souřadnicích. K těm se dostanete určitým postupem – výpočtem, vyluštěním šifry nebo hádanky apod. Jako mysterky jsou označovány i noční kešky, které se hledají pomocí svítilny či UV baterky.  

Earth Cache (“Earthka”) – typ keše, která má za úkol vás trošku vzdělat v oblasti geologie. Tento typ kešek nemá fyzickou schránku, vaším úkolem je najít odpovědi na otázky uvedené v listingu (ty určuje autor keše a jejich zodpovězení je zapotřebí k uznání logu).

Letterbox Hybrid – můj nejoblíbenější. Tento typ keše by vás měl z výchozích souřadnic zavést k finální krabičce pouze pomocí listingu (popis cesty, nebo pouze obrázky, po nichž jdete). V nalezené keši pak kromě logbooku většinou najdete i razítko, které můžete otisknout do svého letterboxového deníčku 🙂 Tohle razítko musí být ponecháno v kešce – není na výměnu!

Virtual Cache (“Virtuálka”) – tento typ nemá fyzickou schránku. K  uznání logu je většinou potřeba vytvořit fotku, kterou autor požaduje. 

Několik základních důležitých pravidel

✅ kešku vracejte přesně na místo, kde jste ji našli

✅ pokud se v okolí pohybují další lidé (tzv. mudlové), počkejte, až odejdou. Žádný opravdový kačer nechce, aby byla keška ukradená, nebo zničená.

✅ při hledání keší rozhodně neničíme přírodu, ani nevstupujeme na soukromý pozemek!

Každý si na Geocachingu může najít to svoje…

Někteří kačeři chtějí mít na kontě co nejvíce nalezených keší, jiní rádi luští stále nové šifry, zatímco další vyhledávají adrenalin v podobě lezení na desítky metrů vysoký strom, nebo potápění do hlubin moře.

Můj partner například nerad chodí jen tak bez cíle – a tohle nám ten cíl cesty dává 🙂 A Sára se těší, když si z keše může odnést nějakou maličkost – hračku (samozřejmě výměnou za jinou). 

Záleží jen na vás, jaká motivace bude ta vaše. Ale věřte, že jakmile ochutnáte pocit z nalezení pečlivě ukrytého pokladu, budete chtít hledat další a další (aspoň u mě to tak bylo) 🙂 

TIP: Jestli vás hra “chytne”, můžete si nechat vyrobit i svoje speciální razítko, které budete tisknout do tzv. logbooku (po nalezení keše na znamení, že jste na místě opravdu byli, sem napíšete datum, čas nálezu a vaši přezdívku). Pokud razítko nemáte, vystačíte s tužkou (tu noste vždy sebou, protože zdaleka ne v každé kešce ji najdete). 

Moje oblíbená série se nachází v Praze – Měcholupech a má název Fobie. Lezla jsem kvůli ní do kanálu (2x, protože poprvé jsem si zapomněla tužku na kole, no chápete to?!), lezla po stromech, nebo strkala ruce do fakt nechutné díry (to bych tady v Austrálii teda nedělala). Ale moc jsem si to užila! 

Travel Bug

Také jsem založila vlastní Travel Bug (TB). Jedná se o libovolný předmět opatřený štítkem (psí známkou) pro hru Geocaching, jehož posláním je cestovat z keše do keše. 

Mám k němu vázané svoje silné vzpomínky. Vybrala jsem si anděla. Zaregistrovala jsem ho v den narozenin mojí mámy jako památku na ni, protože dva měsíce předtím náhle “odešla”.

V současné chvíli se TB nachází v Dánsku a za cca 1 rok má nacestováno 81112.5km. WOW, že jo? Cestoval po Austrálii, Americe, Asii i Evropě…

Členství

Po nějakém čase jsem také změnila svoje základní členství z Basic Mambers na placené Premium. Rozdíl je především v množství keší, které můžete na mapě vidět (a ten rozdíl je opravdu velký). 

Aplikace

Na výběr jich v dnešní době najdete dost. Já vám ve zkratce popíšu dvě, které jsem sama používala. 

V době, kdy jsem kešky začala hledat, jsem vlastnila telefon značky Samsug Galaxy S a na něj si nainstalovala aplikaci c:geo, se kterou jsem byla po celou dobu spokojená. Je zdarma a pokud máte OS Android, můžete ji zkusit. Má mnoho funkcí, od ukládání podrobností o keších do paměti, přes online i offline logování nálezů, až po navigaci pomocí kompasu. Nechybí ani funkce pro off-line geocaching včetně off-line map. 

Když k nám jednou o Vánocích přiletěl Ježíšek, nechal mi pod stromečkem dárek v podobě iPhonu. Tam už c:geo nebylo možné nainstalovat. Původní aplikaci jsem tedy změnila na placenou – Geocaching. Aplikace nabízí online přístup k databázi na geocaching.com, která obsahuje miliony keší.

Můžete si zobrazit všechny detaily keše – popis, nápovědu, atributy, poslední logy, trackovatelné předměty aj. 

Keš můžete vyhledávat podle typu, obtížnosti, terénu, velikosti a jiných parametrů. K hledané keši se můžete nechat přivést opět pomocí kompasu, nebo mapy, a po jejím nalezení rovnou zapsat svůj nález do aplikace. I tahle appka je super a můžu ji doporučit. 

Zbývá jen vybrat si tu svoji první kešku, popadnout tužku a vydat se na lov. Děti to zaručeně bude bavit 🙂 Užijte si to! 

Zdeňka Pospíšilová
Miluji hry a užívám si je. Mou vášní je organizovaní her pro děti a plánování oslav. Pomáhám druhým rychle a snadno udělat den veselejší a hravější. Můj příběh si můžete přečíst zde >>