Žraločí zuby

Pamatujete si ještě, když vám začali padat mléčné zuby? Popravdě – já ne. A docela mě vyděsilo, když jsem si nedávno přišla pro Sárinku do školy a ona celá uplakaná ukazovala, že jí v puse roste další zub. Ale tak nějak divně. V druhé řadě!

🦷🦷🦷

Začala jsem si v paměti vyvolávat všechno, co si pamatuju o zubech (moc toho popravdě nebylo, kromě toho, že 2x ročně chodíme na preventivní prohlídku a zuby si čistíme nejlépe po každém jídle). Jo a taky, že máme řezáky, špičáky a stoličky, pak něco o sklovině a korunkách. Dál jsem se nějak zasekla…

Informace musí být

Sárinku uklidnilo ujištění, že o tom rozhodně zjistíme, co se dá, a doma jsme se rovnou vrhly na hledání informací.

Jako první jsem kontaktovala známou, o které jsem věděla, že tu v Sydney jistojistě u zubaře byla, a poprosila ji o kontakt. Ten jsem dostala spolu s radou, ať k zubaři nechodíme, že jejímu synovi rostli v druhé řadě skoro všechny zuby, a tudíž je návštěva zubaře téměř zbytečná. Navíc, zubaři jsou zde v Austrálii velmi drazí (ale kde ne?), takže pozdrav a drobná konzultace vás vyjdou řekněme na $ 80-100 (což je docela dost). Pobavila mě větou, že kvůli problémům se zubem nechala v ordinaci ledvinu 🙂

Mnoho lidí z naší domoviny raději letí přes půl zeměkoule zpět do ČR, aby si nechali zuby opravit. Prý se jim to vyplatí jak po finanční stránce, tak i péčí, o které tvrdí, že je v Česku na vyšší úrovni než zde. Toto posoudit nemohu, protože návštěvu stomatologa jsme tu ještě nezažili. Ale ať je to jakkoliv, nemůžeme lékaře házet do jednoho pytle, horší i lepší se najdou všude, že jo?

Naše zkušenost s australským zdravotnictvím

Naše zatím jediná (naštěstí) zkušenost byla brzy po přicestování do Sydney. Hned druhý den po příletu jsme já i Sára dostaly vysoké horečky. Kristian si náš přílet za ním představoval jinak. Bylo krásné počasí, skoro léto. Plánoval výlety na místa, která nám bude moct s nadšením ukázat. Místo toho nám vařil čaje a kuřecí vývar. Ale aspoň jsme byli zase všichni spolu.

U mě horečka po několika dnech ustoupila. Bohužel u Sáry ne. Po osmi dnech vysokých teplot, které nešly srazit ani léky, ani zábaly, dostala Sára zánět středního ucha a museli jsme řešit antibiotika…

Po příchodu na recepci zdravotního zařízení, zaplacení $80 a několikahodinovém čekání na lékaře, jsem nás musela znovu připomenout, protože pan recepční Sáru špatně zaregistroval do systému a my čekali vlastně celou dobu zbytečně. No, i to se může stát. Co vám budu povídat, nadšení jsme z toho fakt nebyli…

Zpátky k zoubkům

Trocha teorie neuškodí, takže pojďme na to (ale nebojte, jen krátce). Mléčné zuby se za stálé mění kolem 5. – 6. roku věku, kdy má dítě 20 mléčných zubů. Jako první se vytváří korunka, později přichází na řadu zubní kořeny. Prořezávající se stálý zub pomalu rozpouští kořínek mléčného zubu, což je příčina pohyblivosti mléčných zoubků.

Máme doma žraloka

Malá vsuvka o žraločích zubech (pro zajímavost, to abyste to nemuseli hledat). Žralokovi zuby rostou v několika řadách. Pokud se žraločí zuby z první řady opotřebují a vypadají, nahradí je druhá řada. Žraločí zuby dorůstají po celý život. V čelistech drží pouze pár dní, pak vypadnou a jsou nahrazeny novými. Rostou v několika řadách za sebou, počet řad se pohybuje mezi 5 – 15 podle druhu žraloka. Za svůj život tedy použije až několik desítek tisíc zubů.

Woooooow.

A jak je to u dětí?

Některým dětem začnou růst stálé zuby hned vedle zubů mléčných, které se zatím neviklají. A tak má dítě v puse třeba dvě jedničky za sebou.

Podle stomatologů je takzvaný žraločí chrup u dětí zcela běžný a není to nic neobvyklého… Pro mě ale třeba jo! Nikdy jsem to neviděla! Je zřejmé, že s dítětem se spoustu věcí učíme znovu.

Měla jsem starost, aby stálý zub nerostl nakřivo, ale i tohle jsou prý liché obavy (kromě vyhledávání informací na Googlu jsem poslala email i našemu rodinnému zubaři v Praze a netrpělivě čekala na odpověď. Potřebovala jsem ujistit, že je vše v pořádku).

Žraločí chrup na růst druhých zubů nemá vliv. Mléčné zuby se v těchto případech začnou velmi rychle viklat a brzy vypadnou.

Křivý zub se většinou rychle srovná sám, nebo mu dítě pomůže jednoduše tím, že na něj čas od času zatlačí jazykem.

Výměna zoubků tedy většinou proběhne bez komplikací a zubaře není potřeba navštívit jindy než při pravidelných půlročních kontrolách. Ty jsou naopak velmi důležité a rozhodně se nevyplácí podceňovat péči o mléčný chrup. Vždy je dobré k čištění zoubků děti podporovat a motivovat.

Takže to vypadá, že se zubní prohlídce v Sydney stejně nevyhneme. V naší rodině máme zubaře naštěstí rádi a navíc – Sárinka se už těší na “Zoubkovou vílu” 🙂

Přeji nám všem krásné zuby a hlavně úsměv 💜

Zdeňka Pospíšilová
Miluji hry a užívám si je. Mou vášní je organizovaní her pro děti a plánování oslav. Pomáhám druhým rychle a snadno udělat den veselejší a hravější. Můj příběh si můžete přečíst zde >>