Zruč nad Sázavou (okr. Kutná Hora)

Z plánované cesty do Prahy jsme se zcela neplánovaně ocitli v autokempu Horky II blízko Zruče nad Sázavou, která leží zhruba 60 km od Prahy.

Určitě je v tomto případě časově výhodnější použít auto, protože spojení autobusy, nebo vlakem z Prahy vždy přesáhne 2 hodiny. Někdo by se mohl zaleknout cestování po D1, my měli štěstí a tuto “super dálnici” jsme v neděli projeli na pohodu až do Olomouce.

Ale lidi nežijí jen v Praze, třeba bydlíte blíž, nebo jen projíždíte stejně jako my… a můžete se sem vydat třeba na kole. Navíc třeba využijete můj ebook Trochu jiné odpoledne a připravíte v zámeckém parku hru, při které se děti zabaví 🙂

Kraj je to krásný, pole a lesnaté kopce kam až oko dohlédne, samá zákruta a řeka Sázava jako bonus. Vodáci můžou být letos spokojení, stav vody je uspokojivý a počasí rozhodně není úmorné. A asi nebyli ani unavení, protože v kempu zvládli hrát na kytaru a pět z plna hrdla velmi, velmi dlouho 😂

Ráno po probuzení jsme si zahrávali s myšlenkou, jestli se z kempu vydat na zámek do blízké Zruče nad Sázavou “Zachránit trosečníky”. Není to věru daleko, dokonce jsem navrhla, že jednu cestu bysme mohli absolvovat motoráčkem… jenomže pak jeden z nás usnul,  druhá prohlásila, že se jí nikam nechce – no a já třetí si vytáhla kotlík, rozdělala oheň a začala vařit… A v pozdním odpoledni se už nechtělo nikomu.

Ale zpátky k našemu cíli. Protože to je opravdu co by kamenem dohodil a zbytek došel, nechali jsme si návštěvu zámku na druhý den, hned po odjezdu z kempu. Za čtvrt hodiny jsme už stáli na parkovišti, vzdáleném asi 200m od zámku. Nevím, jestli to bylo proto, že byla neděle, nebo že bylo sotva 10 hodin, ale v zámeckém parku jsme potkali dva důchodce s holemi a maminku s kočárkem, takže kdo nemá rád davy, tenhle zámek je pro něj. 

Park je tu krásný, rozlehlý, se spoustou cestiček a rozhodně stojí za to si ho projít. Do výšky 20m se tu vyjímá Kolowratská věž, která kdysi sloužila jako hláska hradní stráže.

V areálu najdete letní kino, stezku rytíře Miloty a jak jsem si všimla z mnoha plakátů u infocentra, ve Zruči se pořádá mnoho kulturních akcí, jako jsou Historické slavnosti, Hradozámecká noc, nebo třeba předvánoční jarmark.

Abysme ale trochu protáhli tělo, vydali jsme se na nedalekou rozhlednu Babka. Leží asi 2 km severně od Zruče, bohužel polovina cesty vede po silnici a na přímém slunci. Na okraji silnice jsou zasazeny stromy, ale ještě to potrvá, než začnou vrhat stín. Takže si nezapomeňte dostatek tekutin, klobouk na hlavu a opalovací krém.

Rozhledna je vysoká 27m a byla otevřena v roce 2015. Na vrcholu najdete “hrací skříňku”, která vám prozradí některé informace o vzdálených kopcích, jako je třeba Blaník a Fiolník. Sárinku bavilo hlavně točit klikou 🙂 Výběr máte ze 3 jazykových verzí – info si můžete poslechnout česky, anglicky, nebo německy.

Cestou jsme si po dlouhé době taky zaběhli ulovit kešku.

U rozhledny mě překvapilo mobilní WC, které bylo uzpůsobeno na placení kartou a z vnější strany opatřeno USB výstupem na dobíjení telefonu. Jakože WOW, to bych fakt nečekala! Teda ne že bysme v Česku nebyli pokrokoví, ale tohle bylo moje první setkání s tímto typem WC u rozhledny. Ale možná je můj postřeh ovlivněn delším pobytem v zahraničí a tohle je tu už naprosto běžná věc. Nechám se překvapit a uvidím příště.

Nahoru jsem se snažila počítat schody (to asi dělám vždycky, ani nevím proč 🤔), ale přes neustálé odpovídání na Sárinčiny otázky jsem toho ve třetině nechala. Cestou dolů jsme ale počítaly obě. Tak schválně – kolik z vás se na místo vypraví, spočítá je a pošle mi odpověď? 

PS: “googlit” umí každý, ale taková odpověď se nepočítá.

Výletujte a užívejte 🚗

Zdeňka Pospíšilová
Miluji hry a užívám si je. Mou vášní je organizovaní her pro děti a plánování oslav. Pomáhám druhým rychle a snadno udělat den veselejší a hravější. Můj příběh si můžete přečíst zde >>